Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. Św. Michała Archanioła

Ikona

Cerkiew została wybudowana w XVIII w. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Pierwsza świątynia w Brunarach została wzniesiona po 1616, kiedy we wsi powstała parafia unicka. Współczesna cerkiew powstała pod koniec XVIII stulecia. Po Akcji „Wisła” cerkiew została przejęta przez Kościół łaciński. Obecnie cerkiew jest użytkowana jako kościół rzymskokatolickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Jeśli chodzi o architekturę jest to cerkiew łemkowska, trójdzielna. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się nad nawą i prezbiterium. We wnętrzu należy zwrócić uwagę na  polichromię ornamentalną, pochodzącą z trzech okresów, w nawie z końca XVIII wieku, w prezbiterium z XIX wieku, wykonaną przez Antoniego i Józefa Bogdańskich, natomiast w babińcu z początku wieku XX. Zobaczyć można także barokowy ikonostas pochodzący z XVIII wieku, trzy ołtarze barokowe, dwa mniejsze - jeden z ikoną Piety, drugi z obrazem Przemienienia Pańskiego. Trzeci ołtarz główny przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem. W cerkwi podziwiać możemy jeszcze barokową ambonę z XVIII wieku, z wymalowanymi na niej postaciami ewangelistów. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w 2013 roku.

Cerkiew w Brunarach stoi w centrum wsi, przy moście nad rzeką Białą. Można tu dojechać samochodem, kierując się z miejscowości Ropa na południe, obok świątyni jest parking. Toaleta dostępna jest w remizie, położonej po drugiej stronie ulicy za centrum budowlanym. W świątyni nie ma udogodnień dla osób z niepełnosprawnością.

Warto udać się także do sąsiedniej wsi Śnietnica, gdzie zwiedzić można cerkiew greckokatolicką pw. Św. Dymitra z końca XVIII wieku (oddalona ok. 3 km na południe) oraz cerkiew pw. Św. Dymitra w Czarnej (oddalona ok. 4 km, kierując się w stronę Uścia Gorlickiego).

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...