Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu

W Beskidzie Niskim w latach 2019-2022 zrealizowany został projekt pn. „Karpackie Bramy: między Ropą a Zborovem – ochrona i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-słowackim”. Projekt stanowił wspólną inicjatywę samorządów lokalnych Ropy i słowackiego Zborowa oraz współpracujących z nimi instytucji partnerskich: Fundacji "Szlachetne zdrowie...", Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej "ELEOS" oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Gmina Ropa była w projekcie podmiotem koordynującym realizację zadania. Inspirując się twórczością Antoniego Hybla - artysty i wynalazcy skrzypiec polskich z duszą skrzydlatą, mieszkającego przed II wojną we wsi Ropa, gmina wybudowała Ośrodek Pracy Twórczej „Hyblówka”. W budynku funkcjonują pracownie: lutnictwa, rzeźby i malarstwa. Powstał także wirtualny przewodnik po pograniczu polsko słowackim, który jest dostępny pod adresem wrotakarpat.pl. Gmina Ropa zrealizowała wiosenne kiermasze wielkanocne oraz jesienne jarmarki św. Michała.

Zborov to największa wieś w powiecie bardejowskim, położona w malowniczym karpackim terenie. W ramach projektu partner słowacki zrealizował kompleksowy remont wnętrza zabytkowego kościoła pw. św. Zofii, w którym powstała wielofunkcyjna przestrzeń kulturalna, przeprowadzono także prace konserwatorskie w części zamku Makowica. W Zborowie z sukcesem przygotowano jarmarki kulturowe z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz na św. Jana, otwierające turystyczny sezon letni.

Fundacja „Szlachetne zdrowie…” w Ropie od 2003 r. zajmuje się rewitalizacją zabytkowego zespołu dworskiego w Ropie. W ramach projektu przeprowadzono restaurację piwnic i parku dworskiego oraz przygotowano w podziemiach dworu ekspozycję na temat skarbów Karpat. Odrestaurowane piwnice dworu to przestrzeń, w której powstały ścieżki tematyczne służące poznawaniu ciekawych zagadnień związanych z obszarem Karpat. Częścią ekspozycji jest też rozległy park przylegający do dworu.

Małopolska Szkoła Administracji Publicznej jest niezależną instytucją działającą przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, zajmującą się przede wszystkim zarządzaniem publicznym, samorządem terytorialnym oraz rozwojem lokalnym i regionalnym. W projekcie uczelnia przygotowała i przeprowadziła studia podyplomowe pn. „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym pogranicza polsko-słowackiego” adresowane dla kadr administracji publicznej i instytucji kultury, zrealizowano także szkolenia dla przewodników beskidzkich.

Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej ELEOS – jest charytatywną instytucją, która od ponad 10 lat niesie pomoc osobom potrzebującym. W ramach projektu ELEOS zorganizował warsztaty edukacji kulturowej po obu stronach granicy, zapoznając uczestników z zielarstwem, bartnictwem, przetwórstwem domowym, kamieniarstwem, gonciarstwem i dziegciarstwem. Odbyły się też zajęcia sportowo-kulturalne. Uczestnicy zwiedzili także m.in. Zagrodę Maziarską w Łosiu, skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” oraz zabytkowe świątynie - cerkiew w Owczarach oraz kościół pw. Świętych Filipa i Jakuba w Sękowej.

Łączna wartość wydatkowanych środków na realizację projektu to prawie 2 i pół miliona euro, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w wysokości 85% kosztów. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

 

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...