Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

Ikona

Cerkiew parafialna greckokatolicka zbudowana w latach 1938–39 przez huculskich cieśli.

U stóp pasma Magury Małastowskiej, wzdłuż doliny potoku Gładyszówka, zbudowano cerkiew nietypową dla łemkowszczyzny. Stanęła ona w miejscu wcześniejszej, zniszczonej w czasie wojny w 1914 roku, upamiętnionej dwoma krzyżami stojącymi z boku. Obecna świątynia zbudowana jest w ukraińskim stylu narodowym na planie krzyża greckiego, do której inspiracją były cerkwie huculskie. Nad centralną częścią świątyni wznosi się duża kopuła, a odchodzące od niej cztery ramiona kryją blaszane dachy kalenicowe z wieżyczkami. Wybuch II wojny światowej nie pozwolił na wykończenie wnętrza świątyni i wyposażenie go m.in. w ikonostas. Do zabytku prowadzi alejka porośnięta z obu stron drzewami, obok stoi także drewniana dzwonnica. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Można tu dojechać z Gorlic drogą wojewódzką 977, około 2,5km od Gorlic. W samym Gładyszowie trzeba skręcić w lewo (jadąc od Gorlic, drogowskaz "Krzywa 4" i drogowskazy Szlaku Architektury Drewnianej). Cerkiew greckokatolicka znajduje się około 400m od skrzyżowania po prawej stronie drogi. W pobliżu cerkwi można skorzystać z toalety jedynie w domu parafialnym znajdującym się po drugiej stronie ulicy. Brak tu udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. 

W pobliżu świątyni warto zobaczyć także cerkiew prawosławną pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, pochodząca z XIX wieku, która kiedyś była świątynią greckokatolicką. Znajduje się ona po przeciwnej stronie, za gospodarstwami.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...