Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. Opieki Bogarodzicy

Ikona

Drewniana, XIX-wieczna cerkiew łemkowska, położona w miejscu wcześniejszej XVII-wiecznej świątyni.

Potwierdzeniem istnienia starszej świątyni jest fragment drewnianej tablicy pochodzącej z 1664 roku, odkrytej podczas remontu cerkwi. Pod podłogą nawy odkryto także resztki starszych fundamentów. Do 1947 roku i wysiedleńczej akcji „Wisła” była to cerkiew greckokatolicka, w latach 1947–1958 kościół katolicki. Fataln stan budynku w 1956 roku doprowadził do decyzji o rozbiórce. Cerkiew uratował powrót kilku wysiedlonych rodzin, które wyremontowały ją na potrzeby prawosławnej parafii. Ikonostas wywieziono w 1956 roku do składu ikon w Łańcucie, ale dzięki interwencji prawosławnego Metropolity Bazylego, odrestaurowano, a następnie zwrócono cerkwi.

Cerkiew w Hańczowej jest cerkwią typu zachodniołemkowskiego o konstrukcji zrębowej. Bryła jest trójdzielna, z wydłużonym, zakończonym trójbocznie sanktuarium z zakrystią. Ściany są pokryte gontem. Wieżę zdobią charakterystyczne, malowane na deskach pozorne tarcze zegarowe ze wskazówkami. W cerkwi zachowała się spora ilość oryginalnego wyposażenia z z przełomu XVIII i XIX wieku, w tym ikonostas prawdopodobnie z XVIII wieku. Ściany ozdabia bogata polichromia figuralno-ornamentalna wykonana przez Antoniego Bogdańskiego z synami pod koniec XIX wieku.

Teren otacza drewniane ogrodzenie. Granitowy krzyż ustawiono w 1988 roku na pamiątkę tysiąclecia chrztu Rusi. Na ścianie cerkwi wisi także brązowa tablica poświęcona Łemkom wypędzonym w 1947 roku. Jeśli chodzi o dojazd do cerkwi, możemy się tu dostać jadąc z drogą krajową 28 - należy kierować się na Wysową (skręt mniej więcej w połowie drogi między Grybowem a Szymbarkiem). Hańczowa znajduje się około 6,5km za Uściem Gorlickim w kierunku Wysowej Zdrój. Niestety w pobliżu nie ma możliwości skorzystania z toalety, brak także dostosowania obiektu dla osób niepełnosprawnych.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...