Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. Św. Michała Archanioła

Ikona

Świątynię wzniesiono w 1779 roku. Należy ona do grona zachodniołemkowskich obiektów sakralnych.

Wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Wbudowano ją na miejscu wcześniejszej, spalonej w 1777 roku w czasie walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi, przebudowano w 1874 roku, gruntownie wyremontowano w latach 2019–2020. Po 1947 roku, po wysiedleniu Łemków, cerkiew była używana jako magazyn. W 1958 roku, na wniosek mieszkańców, została przejęta przez parafię prawosławną w Wysowej. Była to pierwsza taka parafia utworzona po powrocie Łemków w Beskid Niski. Pierwotnie cerkiew była trójdzielna, obecnie jest budowlą dwudzielną. Warto zajrzeć do środka i przypatrzeć się neogotyckiej polichromii, wykonanej w latach 1912 – 1913. Najcenniejszym zabytkiem we wnętrzu jest zaś barokowy ikonostas z XVIII w., z zachowanym kompletem ikon. Na plac cerkiewny wchodzi się przez murowaną bramkę nakrytą daszkiem z kopułą. Przy południowej ścianie cerkwi stoi krzyż prawosławny rocznicowy. Postawiono go ku czci 1000-lecia Chrztu Rusi. Krzyże tego typu można spotkać przy niemal każdej cerkwi w okolicy.

Świątynia znajduje się przy południowym końcu wsi Wysowa, na skrzyżowaniu dróg i szlaków turystycznych. Zaraz obok znajduje się informacja turystyczna, w której można zakupić przewodniki, mapy czy pamiątki. Można tutaj także skorzystać z toalety. Cerkiew nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Warto przespacerować się po okolicznym Parku Zdrojowym, gdzie znajdują się ujęcia wód mineralnych, zabytkowy Stary Dom Zdrojowy z początku XX w. oraz pijalnia wód. Można także zrobić sobie wycieczkę do cerkwi pw. Opieki Matki Bożej na Świętej Górze Jawor, poruszając się zielonym szlakiem, przechodząc przez most na rzece Ropa i odbijając w lewo na szlak czerwony. 

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...