Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Jezioro Klimkowskie

Ikona

Jest to zbiornik zaporowo-retencyjny w miejscowości Klimkówka utworzony na rzece Ropie w 1994 roku.

W pobliżu zalewu znajdują się miejscowości: Łosie, Uście Gorlickie, Wysowa. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik pełni funkcje: rekreacyjne, przeciwpowodziowe, oraz jest źródłem wody pitnej. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Jezioro otoczone jest pięknymi szczytami Ubocz, Czerteżyki, Kopa, Homola i Kiczera stanowiącymi umownie Pieniny Gorlickie. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej. W sezonie funkcjonuje wypożyczalnie sprzętów wodnych. Jezioro stwarza dobre warunki do uprawiania turystyki wędkarskiej. Ciekawostką jest, że Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do realizacji ujęć przedstawiających rzekę Dniepr.

Jeśli chodzi o dojazd to można przybyć tu samochodem z Gorlic przez Ropicę Polską, Bielankę i Łosie. To około 20 minut drogi. Można dojechać też od strony miejscowości Ropa, zalew jest po lewej stronie drogi. Parking znajduje się przy samej plaży. Są tutaj dostępne toalety, brak jednak miejsca do pielęgnacji dzieci oraz dostosowań dla osób z niepełnosprawnością. Niedaleko plaży jest pole do biwakowania oraz natryski. W okolicy warto zwiedzić Ścieżkę przyrodniczą „Gorlickie Pienieny”, prowadzącą od zapory z pięknymi widokami na jezioro, trawersującą zbocza góry Kiczera-Żdziar. Można nią dojść do miejscowości Łosie, gdzie znajduje się zabytkowa cerkiew z XIX wieku.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...