Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Bardejov - historyczne centrum miast

Ikona

Bardejów to historyczne, małe Słowackie miasteczko, którego rynek wpisany jest na listę UNESCO.

Jego historia sięga czasów średniowiecza, pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku. Pod wpływem niemieckich kolonistów zaczęło powstawać bogate i prosperujące średniowieczne miasto, którego największy rozwój przypadł na XV wiek. Popularny był tutaj handel i rzemiosło, dzięki którym zaliczano go do miast o największym znaczeniu w ówczesnych Węgrzech (wtedy miasto leżało na terenie tego kraju). Miasto należało do Pentapolitany - związku pięciu wolnych miast królewskich wschodniej Słowacji. Z przełomu wieku XVI i XVII pochodzi wiele zabytkowych budowli. W późniejszych wiekach miasto nawiedzało kilka pożarów. Nie ucierpiało ono podczas I i II wojny światowej. Po wojnie powstały tu liczne zakłady: przemysłu maszynowego, obuwniczego, skórzanego, meblarskiego i spożywczego. W latach 50. XX w. ruszyła odbudowa i renowacja starówki.

Centrum miasta tworzy kompleks zabytkowych budynków, który otacza ciąg miejskich murów obronnych.  Centralnym miejscem historycznego centrum miasta jest prostokątny rynek zabudowany szeregiem starodawnych kamienic mieszczańskich. W samym środku rynku stoi dawny ratusz powstały w latach 1505 – 1511, w bryle późnogotycki jednak z wieloma elementami charakterystycznymi dla architektury renesansu. W jego gmachu umieszczono ekspozycję zatytułowaną „Historia miasta – wolne miasto królewskie”. W budynku nr 27 znajduje się kolejna ekspozycja, która przedstawia ikony północnej Słowacji. Zabytkiem, który mocno przykuwa uwagę jest rzymskokatolicka Bazylika Świętego Idziego, która znajduje się w północnej części rynku. Jej budowę rozpoczęto na początku XV wieku, stopniowo przekształcając ją we wspaniałą gotycką bazylikę o trzech nawach. Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460–1520. Uwagę warto zwrócić także na klasztor franciszkański wraz z kościołem, który znajduje się w pobliżu miejskich murów obronnych. Oprócz murów zachowały się także 3 bramy i 10 bastionów. Niedaleko rynku, na ulicy Veterná 167 znajdują się toalety miejskie. W centrum jest wiele restauracji, pubów oraz hoteli.  Do Bardejowa najłatwiej dotrzeć samochodem, od przejścia granicznego w Koniecznej jedzie się tu 20 minut, cały czas kierując się na południe.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...