Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Muzeum Architektury Ludowej w Bardejowie-Zdroju – skansen

Ikona

Muzeum typu skansen utworzone w 1965 r.  jest najstarszym tego typu obiektem na terenie Słowacji.

Stanowi ono część Muzeum Szaryskiego w Bardejowie i leży na skraju wielkiego parku uzdrowiskowego w Bardejowie-Zdroju, ok. 5 km na północ od centrum miasta Bardejowa. Na obszarze ok. 1,5 ha gromadzi 24 obiekty będące przykładem budownictwa ludowego, głównie z drewna oraz inne elementy kultury materialnej związane z Rusinami karpackimi i góralami słowackimi. Skansen składa się z 4 grup obiektów: drewniane chałupy mieszkalne konstrukcji zrębowej z XIX wieku, budowle gospodarskie różnego przeznaczenia (np. pasieka z ulami, wśród nich najstarszy ul na Słowacji z 1691 r.), obiekty techniczne (warsztat, kuźnia, folusz – budynek, w którym wytwarzało się sukno) oraz przepiękne budowle sakralne. Wśród tych ostatnich szczególną uwagę przykuwa Cerkiew Opieki Bogurodzicy z Mikulášovej, powstała w XVIII wieku i przeniesiona tutaj w 1931 roku. Warto także zwrócić uwagę na XVIII-wieczną Cerkiew Trzech Hierarchów ze Zboja przeniesioną w 1967 do skansenu. Wewnątrz znajduje się rokokowy ikonostas z XVIII wieku, jeden z najpiękniejszych na Słowacji.

Samo uzdrowisko jest jednym z najbardziej atrakcyjnych tego typu miejsc na Słowacji. Pierwsze wzmianki o tutejszych źródłach pochodzą z XIII wieku. Największy rozwój kurortu przypadł na przełom XVIII i XIX wieku. Obecnie uzdrowisko posiada 2 źródła wód mineralnych stale dostępne w parku zdrojowym oraz dalszych 8 źródeł, wykorzystywanych w zespole leczniczo-balneologicznym i w ogólnodostępnej pijalni wód mineralnych. W uzdrowisku znajduje się obecnie 29 budynków sanatoryjnych. Na uwagę zasługuje pełen przepychu budynek Hotelu Astoria. Dojechać tu można samochodem z Bardejova, które położone jest kilka kilometrów na północ. Przed wjazdem do uzdrowiska, po lewej stronie ulicy znajduje się mały bezpłatny parking, można skorzystać także z parkingu płatnego, położonego trochę bliżej centrum. Z uzdrowiska wychodzą także 2 szlaki – czerwony i żółty, które prowadzą na Stebnicką Magurę. Czas przejścia w jedną stronę to ok. 2,5h.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...