Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy

Ikona

Jest to klasycystyczna cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1827 roku w miejscowości Chmelova.

Obecną świątynię zaczęto budować za czasów pracy administratora parafii Andreja Hodobaya w latach 1796 - 1823. Budowlę ukończono w 1827 r. Pokryto ją wtedy drewnianym gontem co nie odpowiadało wyobrażeniom wiernych. Po latach, w 1905 r. pokryto ją blachą. Cerkiew ma plan krzyża greckiego, nad jej centralną częścią wznosi się kopuła. Nad fasadą wznoszą się dwie wieże zakończone baniastymi hełmami. We wnętrzu uwagę zwraca sklepienie, na którym iluzorycznie namalowano kasetony. Po prawej stronie świątyni znajdują się zabudowania parafialne. Niestety nie ma tu możliwości korzystania z toalety, miejsce jest także niedostosowane do osób z niepełnosprawnością. Najbliższym punkt gastronomiczny znajduje się w położonym niedaleko Zborovie.

Warto zobaczyć cerkiew w Chmielowej, robiąc sobie przystanek na trasie do Bardejova.  Budowla znajduje się niedaleko (niecałe 7 km ) od granicy polsko-słowackiej w Koniecznej. 4 km dalej znajduje się miejscowość Zborov, w której warto zobaczyć renesansowy kościół pw. św. Zofii z XVII wieku i wybrać się na wycieczkę na ruiny zamku Makowica pochodzące z XIII/XIV wieku.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...