Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Kostol sv. Štefana v Smilne

Ikona

Jest to kościół rzymskokatolicki, którego dzieje sięgają XIV wieku, odbudowany został w XX stuleciu.

Zgodnie z ustną tradycją w tym miejscu gdzie stoi obecny kościół wcześniejszy zbudowany z kamienia w stylu romańsko-gotyckim w drugiej połowie XIV wieku. Był to wówczas kościół parafialny, jednak w połowie XVII wieku parafię przeniesiono do pobliskiego Zborova. Miało miejsce za panowania Juraja Rakoczego II, jego ród władał ponad 110 lat wsią i jej majątkiem. W 1768 r. kościół został zbarokizowany. W trakcie I wojny światowej kościół stał się siedzibą wojsk austro-węgierskich i uległ wtedy poważnemu zniszczeniu. Był odbudowywany w późniejszych latach, jednak w roku 1982 przeprowadzono największy dotąd remont świątyni, gdyż rozebrano nawę aż do fundamentów, pozostawiając tylko wieżę z oryginalnego budulca. Przy remoncie pracowało wielu miejscowych ludzi, którzy pracowali nie tylko fizycznie ale zbierali także fundusze na jego gruntowny remont.

Do Smilna można się dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova. Tutaj można sobie zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel wybudowany przez ówczesnych właścicieli zamku Makovica - Šeredych. Aby dojechać do Smilna należy pokierować się stąd przejeżdżając przez most, na główną drogę nr 77. Mijając kościół w Smilnie można dostać się tu na przejście graniczne w Niżnej Polance, po lewej stronie mijając mały rezerwat przyrody Pod Beskydom. Warto wybrać się także do położonej niedaleko Varadki gdzie znajduje się Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej oraz do małej wsi Vyšná Polianka  gdzie znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...