Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. św. Paraskewy

Ikona

Jest to cerkiew greckokatolicka w stylu klasycystycznym wybudowana w 1938 r.

Na miejscu dawnej świątyni wybudowanej z drewna i zniszczonej w 1798 r. około trzydziestu lat później wzniesiono aktualną greckokatolicką cerkiew murowaną. Jest to jednonawowa budowla w stylu neoklasycyzmu, od wewnątrz nakryta sklepieniem kolebkowym. Fasada cerkwi zaakcentowana jest masywną wieżą na planie kwadratu. Jej zwieńczenie stanowi cebulasty hełm. W czasie pierwszej wojny światowej świątynia uległa poważnym uszkodzeniom. Dzisiejsze wyposażenie wnętrza (ikonostas, ołtarz główny) powstały w 1926 r., a autorami ich byli pochodzący z Bardejova rzeźbiarze Pavol Grešák i Andrej Grešák. W ostatnich dziesięcioleciach XX i pierwszej dekadzie XXI w. świątynię poddawano licznym remontom i naprawom. W 1973 r. na hełmie wieży osadzono współczesny krzyż greckokatolicki. W 1980 r. poddano renowacji i czyszczeniu fasadę cerkwi i wtedy otrzymała ona aktualną postać. Niestety brak tu toalet, ale można w tym celu udać się do najbliżej położonej restauracji Ruthenia Bar Cafe.

Do Stebnika można dostać się przejeżdżając granicę w Koniecznej i skręcając w prawo zaraz przed centrum Zborova. Od tego momentu należy jechać jeszcze 2,7 km – cerkiew znajduje się po prawej stronie. Będąc w okolicy warto zajechać do wspomnianej już miejscowości Zborov, gdzie znajduje się renesansowy kościół pw. św. Zofii z XVII wieku. Można też wybrać się na wycieczkę na ruiny zamku Makowica pochodzące z XIII/XIV wieku. Do stebnika można udać się także pieszo z Wysowej Zdroju żółtym szlakiem prowadzącym przez przejście graniczne w Blechanarce. Czas przejścia w jedną stronę to około 2,5 h.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...