Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny

Ikona

Drewniana cerkiew wybudowana w 1924 roku. Wcześniej greckokatolicka, obecnie to świątynia prawosławna.

Pierwotna drewniana cerkiew greckokatolicka została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku. Istnieją dwie teorie na temat jego upadku. Pierwsza mówi, że świątynia została zniszczona podczas I wojny światowej, według drugiej stało się to w 1827 roku. Nową cerkiew wybudowano na miejscu starej w bardzo prostym stylu, na kamiennych fundamentach. W wieży świątyni znajdują się trzy dzwony. Na dachu widnieje ozdobny, oryginalny greckokatolicki krzyż. Wewnątrz znajduje się kompletny, współczesny ikonostas z nietypowym zwieńczeniem – dwoma tablicami Dziesięciu Przykazań. Cerkiew położona jest w malowniczym miejscu, na zboczu wzniesienia. Roztacza się stąd widok na Smilniański Wierch. Obok cerkwi znajduje się toaleta w formie wychodka. Miejsce to nie jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Można się tutaj dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova, w którym można zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel wybudowany przez ówczesnych właścicieli zamku Makovica - Šeredych. Aby dojechać do Varadki należy pokierować się stąd przejeżdżając przez most, na główną drogę nr 77 i skręcić w lewo w miejscowości Nižná Polianka, zaraz przed kościołem. Cerkiew znajduje się po lewej stronie drogi. Warto też pojechać dalej do miejscowości Vyšná Polianka i zobaczyć tam małą cerkiew św. Paraskewy. 

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...