Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. św. Paraskewy

Ikona

Jest to drewniana cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1919 roku.

Cerkiew znajduje się na cmentarzu za murowanym kościołem prawosławnym, dlatego można jej nie dostrzec przejeżdżając przez wieś samochodem. Świątynia stoi w miejscu starej, pochodzącej z 1810 r.  Przy budowie wykorzystano materiały z poprzedniej cerkwi, rozebranej w czasie I wojny światowej, na której się wzorowano. Budynek z lat 1918-1919 zachował się do dziś. Obecna świątynia ma znacznie prostszą bryłę i skromniejsze rozmiary. To niewielki budynek zrębowy, trzyizbowy z jedną wieżą i dwoma krzyżami. Wieża umieszczona jest w przedsionku. Pierwotnie były trzy dzwony, ale teraz są tylko dwa. Ikonostas został zainstalowany w tej świątyni wyłącznie w celach religijnych i nie ma zbyt dużej wartości artystycznej. Cerkiew w Vyšnej Poliance to jeden z najmłodszych obiektów drewnianej architektury sakralnej we wschodniej Słowacji, który posiada status zabytku. Świątynia nadal pełni swoją pierwotną funkcję i wciąż sprawuje się w niej nabożeństwa. Nie ma tu możliwości skorzystania z toalety (najbliższa jest przy cerkwi w Varadce), obiekt nie jest także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Można się tutaj dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova, w którym można zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel wybudowany przez ówczesnych właścicieli zamku Makovica - Šeredych. Aby dojechać do Vyšnej Polianki należy pokierować się stąd przejeżdżając przez most, na główną drogę nr 77 i skręcić w lewo w miejscowości Nižná Polianka. Po chwili, po lewej stronie drogi ukaże się cerkiew prawosławna w Varadce, którą również można zwiedzić.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...