Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Kościół pw. św. Zofii

Ikona

Kościół rzymskokatolicki w stylu renesansowym wzniesiony w XVII wieku.

Kościół znajduje się w miejscowości Zborov, która do samego początku XVII stulecia była małą wsią. Rodzina Rakoczych, która ówcześnie dysponowała tutejszym majątkiem, przekształciła tę niewielką osadę od podstaw i swoimi budynkami nadała jej nowy charakter. Najstarszym budynkiem rodu Rakoczych w Zborowie był dwór który ok. 1625 r. wybudował Paweł Rakoczy (na miejscu wcześniejszego wybudowanego przez rodzinę Šeredych). Do dworu należał kościół dworski św. Zofii, wybudowany w 1640 r. i odnowiony w 1731 r. Jest to trójnawowa budowla, w której fasadzie znajdują się dwie wieże. Do świątyni prowadzi kamienny portal z roślinnymi ornamentami. Na piętrze po stronie północnej znajdował się korytarz (obecnie rozebrany), przez który wchodziło się z dworu do empor w kościele.

Architektonicznie i planowo kościół dworski jest zbliżony do kościoła Świętej Trójcy w Koszycach, z którym ma wspólną fundatorkę Zofię Batorówną, żonę Jerzego II Rakoczego. Jest ona pochowana w świątyni w Koszycach razem z jej synem Franciszkiem Rakoczym.  Kościół dworski przetrwał w tym stanie do 1914 r., kiedy to uległ zniszczeniu przez pożar. Spłonął dach, stopiły się dzwony i zegar na wieży. Świątyni nie oszczędziły działania prowadzone tu podczas I wojny światowej – walki wojsk austro-węgierskich z rosyjskimi. Zniszczenia dopełniła wichura, która zerwała kościelny dach. Cenny obiekt popadł w ruinę, a w latach 50-tych w okresie socjalizmu znajdował się tu magazyn. W efekcie prac konserwatorskich prowadzonych od lat świątynia z zewnątrz odzyskała już dawny wygląd. W odnowionym wnętrzu kościoła planowana jest organizacja wydarzeń kulturalnych takich jak wystawy, koncerty, spektakle czy pokazy filmowe.

Zborov położony jest w historycznym kraju Szarysz na szlaku handlowym z Węgier do Polski. Niedaleko znajdują się ruiny zamku Makowica, które warto odwiedzić. Do Zborova można się dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej. Warto pojechać dalej do położonego 9 km na południe Bardejova, urokliwego miasteczka, którego rynek wpisany jest na listę UNESCO.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...