Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Zamek Makovica

Ikona

Dawny zamek obronny, zbudowany prawdopodobnie na początku XIV wieku na szczycie wzgórza Makovica.

Zamek został zbudowany jako węgierska królewska twierdza, strzegąca szlaku handlowego z Węgier do Polski. Pierwszą drewnianą fortyfikację wzniesiono na początku XIII w., prawdopodobnie za panowania węgierskiego króla Beli IV. Została jednak zniszczona przez słynny najazd tatarski w 1241 roku. Odbudowano ją na początku XIV wieku już jako warownię murowaną. Zamek należał do węgierskich królów, którzy osadzali tu swoich kasztelanów (pierwszy z nich miał mieć na imię Mak, stad nazwa Makovica), potem przechodziła z rąk do rąk. Właścicielami zamku byli przedstawiciele zamożnych rodów. W XVI w., w czasach wzrostu zagrożenia ze strony Imperium Osmańskiego, kiedy obiekt był w rękach rodziny Šeredych, zamek został przebudowany w stylu renesansowym i dodatkowo umocniony. W 1666 roku Franciszek I Rakoczy świętował na zamku ślub z Heleną Zrínską. Zamek widnieje jako działający jeszcze w inwentarzu z 1704 roku. Po zniszczeniu zamku rodzina Rakoczych przeprowadziła się do dworu we wsi, z którego do dzisiaj zachował się kościół św. Zofii. Ruiny zamku znacznie uszkodziły również walki pomiędzy wojskiem rosyjskim a austriacko-węgierskim podczas I wojny światowej. Zamek jest w pełni dostępny, obecnie trwają na nim prace rekonstrukcyjne.

Do zamku można dojść ze Zborowa, są dostępne dwie piesze trasy – stroma, którą idzie się 20 minut i łagodna 30 minutowa.  Można tam dotrzeć także z należącego już do Bardejowa przysiółka Dlhá Lúka. Szlaki dojściowe są oznakowane, w górę wędrówka potrwa 40-45 minut. Zamkowe wzgórze należy też do rezerwatu przyrody Rezerwat przyrody Zborovský hradný vrch. Niedaleko terenu zamku znajdują się toalety w formie wychodka. Obiekt nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Można się tutaj dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova, w którym można zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel. Ze Zborova można udać się także na pieszą wycieczkę na Stebnicką Magurę, na którą prowadzi czerwony szlak, położony po drugiej stronie drogi, od wejścia ze strony Zborova.

 

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...