Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Rezerwat przyrody Pod Beskydom

Ikona

Rezerwat powołany na terenie wsi Nižná Polianka w 1988 r.

Chroniony teren obejmuje kompleks zachowanych w naturalnym stanie podmokłych łąk torfowiskowych, rozwiniętych na podłożu fliszu karpackiego. Na łąkach tych rozwinęła się cała gama zespołów roślinnych łąkowo-torfowiskowych, gdzie można spotkać wiele  cennych gatunków roślin, m.in. rzadka paproć nasięźrzał pospolity. Na obszarach wschodniej Słowacji podobne tereny zostały w większości zniszczone przez orkę i meliorację. Granice rezerwatu nie są zaznaczone, informuje o nim jedynie kilka tabliczek. Przez rezerwat nie prowadzi też żaden oznakowany szlaku turystyczny czy ścieżka przyrodnicza.

Teren znajduje się bezpośrednio za wsią Nižná Polianka, po lewej stronie drogi prowadzącej do przejścia granicznego Nižná Polianka – Ożenna. Można się tutaj dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova, w którym można zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...