Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Zborovsky Hradny Vrch – Rezerwat Przyrody

Ikona

Rezerwat znajduje się na wzgórzu Makovica (474 m n.p.m.).

Zborowskie wzgórze zamkowe już w 1926 roku zostało ogłoszone rezerwatem przyrody, co sprawia, że jest zaliczane do najstarszych obszarów chronionych na Słowacji. Rezerwat przyrody znajduje się na południowy zachód od wsi Zborov w Beskidach Niskich . Reprezentuje fliszowe wzgórze nad lewym brzegiem potoku Kamenec ze zróżnicowanym wiekowo drzewostanem jodłowo-bukowym z domieszką dębu, grabu, lipy, wiązu i jesionu. Obszar charakteryzuje się zachowaną typową roślinnością lasów mieszanych strefy fliszowej północno-wschodniej Słowacji. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny zamku Zborov, w przeszłości znany również jako Zamek Makovica. Na uwagę zasługuje aleja dębowa, która towarzyszyła pielgrzymom w drodze do zamku ze wsi Zborov i Dlhá Lúka. Aleja ta jest integralną częścią istnienia zamku, który jest dostępny do zwiedzania. Jest to dawny zamek obronny, zbudowany prawdopodobnie na początku XIV wieku.

Do zamku można dojść ze Zborowa, są dostępne dwie piesze trasy – stroma, którą idzie się 20 minut i łagodna 30 minutowa.  Można tam dotrzeć także z należącego już do Bardejowa przysiółka Dlhá Lúka. Szlaki dojściowe są oznakowane, w górę wędrówka potrwa 40-45 minut. W pobliżu zamku znajdują się toalety w formie wychodka. Obiekt nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Można się tutaj dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej do Zborova, w którym można zrobić przystanek i zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz zabytkowy Kasztel wybudowany przez ówczesnych właścicieli zamku Makovica - Šeredych.   

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...