Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana

Ikona

Klasycystyczna cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1816 roku we wsi Cegiełka.

Pierwsza wzmianka o Cegiełce pochodzi z 1414 roku. Wieś położona jest pomiędzy dwiema najwyższymi górami Beskidu Niskiego – Lackowej od północnego zachodu i szczytu Busov od południowego wschodu. Obecna, murowana cerkiew stoi w miejscu wcześniejszej świątyni. Aby móc cały czas odprawiać nabożeństwa wokół drewnianej cerkwi wzniesiono nowe mury, przykryto je dachem i dopiero wtedy rozebrano znajdujący się w środku stary budynek. Świątynia jest przykładem tzw. cerkwi józefińskiej. Charakterystycznymi cechami tego stylu była rezygnacja z bogatego wystroju wnętrz świątyń, prostota budowli, stały układ architektoniczny. Takie budowle powstawały na terenie monarchii austriackiej w okresie panowania cesarza Józefa II i później.  Cerkiew w Cegiełce jest jednonawowa i trójdzielna. Jedyne wejście prowadzi do znajdującego się od zachodu babińca na planie kwadratu.

Cegiełka jest położona na Słowacji, bardzo blisko polskiej granicy. Ruszając z Wysowej, najlepiej dostać się tutaj pieszo zielonym szlakiem, ruszając od cerkwi – droga może zając to około 1h 20 min. Ze szlaku po stronie słowackiej roztaczają się tu malownicze widoki. Aby dostać się tu samochodem trzeba sporo nadrobić drogi, przejeżdżając przez granicę w Koniecznej i dalej przez Bardejów. Można stąd zrobić sobie wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Busov (1002 m.n.p.m.). Prowadzi tam zielony szlak a droga zajmuje około 1,5h. Cegiełka jest miejscem, z którego można pojechać autobusem do Bardejowa, przepięknego słowackiego miasta. Kilka razy dziennie w dni powszednie jeżdżą stąd autobusy w tym kierunku. W okolicy cerkwi znajduje się Urząd Miasta, gdzie w razie potrzeby można skorzystać z toalety. Niestety brak tu dostosowań dla osób z niepełnosprawnością.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...