Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Dwór

Ikona

Jest to dwór z XVI wieku, wzniesiony dzięki rodzinie Šerédów, położony w centrum Zborova.

Dwór nosi imię właściciela majątku Makovic, Gašpara Šeredy, który za służbę wojskową otrzymał go od króla Ferdynanda II. Oprócz szeroko zakrojonej przebudowy zamku, która przekształciła go w nowoczesną renesansową twierdzę, kazał wybudować również dwór bezpośrednio we wsi. Pełnił głównie funkcje mieszkalne i administracyjne. Wokół dworu założono ogród. Z tyłu do budynku dobudowano stajnie i inne budynki gospodarcze oraz imponującą studnię. Po śmierci Gaszpara w 1555 r. posiadłość odziedziczył jego brat Juraj. Po jego śmierci dwór został najpierw nabyty przez polskiego księcia Janusza Ostrogskiego, później sprzedany Zygmuntowi II Rakoczemu. Nie wiemy jak obiekt mógł wyglądać w tamtym okresie, gdyż był później kilkakrotnie przebudowywany. W okresie reformacji dwór pełnił również funkcję kaplicy ewangelickiej. W 1907 r. został kupiony przez państwo dla urzędu leśnego. Po I wojnie światowej, w 1918 roku został wyremontowany przez administrację lasów państwowych i wykorzystywany jako budynek administracyjny oraz mieszkalny. W 1969 został strawiony przez pożar, który poważnie go uszkodził. Na początku XXI wieku obiekt był już w ruinie, jednak obecnie jest on sukcesywnie odnawiany.

Do Zborova można się dostać samochodem, jadąc drogą od przejścia granicznego w Koniecznej. Warto tu zobaczyć kościół św. Zofii z XVII wieku oraz udać się na wycieczkę na wzgórze, gdzie znajdują się ruiny zamku Makowica. 9 km na południe od Zborova znajduje się Bardejów, urokliwe miasteczko, którego rynek wpisany jest na listę UNESCO. Ze Zborova można udać się także na pieszą wycieczkę na Stebnicką Magurę, na którą prowadzi czerwony szlak. Wejście na szlak znajduje się niecałe 2 km dalej, jadąc główną drogą w stronę Bardejowa, po prawej stronie ulicy. Trasa w jedną stronę zajmuje ok. 2h.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...